Нікопольський центр професійної освіти


запомнить

 



Міністерство oсвіти і науки, молоді та спорту України

Національна дитяча гаряча лінія
гості на сайті

Дотримання мовного законодавства

Мова, якою відбувається освітній процес у закладі освіти – українська.

 

Правовий статус української мови сьогодні визначає Конституція України, прийнята Верховною Радою 28 червня 1996 року.У статті 10 Конституції записано: “Державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України. B Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист  мов національних меншин України. Держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування. Застосування мов в Україні гарантується Конституцією України та визначається законом”. Мовні відносини в Україні регулює також Закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної"

 

На виконання ст. 10. Конституції України, законів України «Про освіту» (ст. 1, 6, 7), «Про загальну середню освіту» (ст. 1, 5, 7), з метою створення належних умов для розвитку і розширення сфери функціонування української мови, виховання шанобливого ставлення до неї, формування патріотизму школою здійснюється відповідна організаційна робота.

 

Українська мова є мовою повсякденного спілкування педагогічних працівників, учнів та їх батьків. Усі учасники освітнього процесу дотримуються єдиного мовного режиму як на уроках, так і в позаурочний час. Кількість учнів, які охоплені українською мовою навчання, становить 100%. Викладання базових дисциплін державною мовою здійснюється на належному рівні. Українською мовою проводяться засідання педагогічної ради, ради закладу, семінари, наради, збори колективу, друкуються тексти оголошень і повідомлень, плакатів та шкільних газет. Шкільна документація ведеться відповідно до Інструкції з діловодства у закладах загальної середньої освіти. Нормативно-правова документація упорядкована у відповідності до вимог (номенклатурна справа № 02.2-05)

Питання функціонування державної мови під час освітнього процесу залишається і надалі одним із найбільш пріоритетних напрямів освітнього процесу. Принципове значення для майбутнього української мови має національна свідомість та мовна гідність.

Проводиться робота з педагогічним колективом щодо дотримання мовного режиму в школі відповідно до роз’яснень, викладених у листі Міністерства освіти і наукою України від 07.10.2017 № 1)/9-542 «Щодо застосування державної мови».

За типом заклад освіти є закладом загальної середньої освіти.

 

ПЕДРАДА №1 

від 29.08.2023 м. Нікополь

(ВИТЯГ)

Присутні:37

Відсутні: 3 (список додається)

Голова педагогічної ради: Шепотько О.В.

Секретар: Клопінська І.О.

 

Професійно-технічна освіта: якість в умовах воєнного стану

 

Порядок денний:

7. Про забезпечення функціонування української мови як державної та дотримання законодавства про мову.

СЛУХАЛИ: Лисенко М.М., заступник директора з НВР, про забезпечення функціонування української мови як державної та дотримання законодавства про мову. Лисенко М.М. ознайомила педагогічний колектив  центру з Законом України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» від 25.04.2019 № 2704-VIII (зі змінами). Вона акцентувала увагу на тому, що стаття 10 Конституції України та  стаття 1 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» визначають, що державною мовою в Україні є українська мова. Згідно із законом українська мова домінує у таких сферах: у державному секторі та органах місцевого самоврядування; в громадських та інших організаціях; в науці та освіті; у медицині; на телебаченні та кіно; у сфері послуг; в медіа та інтернет-сайтах; у війську та силових структурах; у документообігу тощо. Статус української мови як єдиної державної мови передбачає обов’язковість її використання на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування, а також в інших публічних сферах суспільного життя, які визначені Законом. Українська мова як єдина державна мова виконує функції мови міжетнічного спілкування, є гарантією захисту прав людини для кожного українського громадянина незалежно від його етнічного походження, а також є фактором єдності і національної безпеки України. Згідно з вимогами статті 30 Закону мовою обслуговування споживачів в Україні є державна мова. Підприємства, установи та організації всіх форм власності, фізичні особи – підприємці, інші суб’єкти господарювання, що обслуговують споживачів, здійснюють обслуговування та надають інформацію про товари (послуги) державною мовою. Інформація державною мовою може дублюватися іншими мовами.  Законом передбачено, що кожен громадянин України зобов’язаний володіти державною мовою. Для цього держава забезпечує кожному громадянинові України можливості для опанування державної мови через систему закладів дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, освіти дорослих, а також через підтримку неформальної та інформальної освіти, спрямованої на вивчення державної мови.

УХВАЛИЛИ:

  1. Створити робочу групу в центрі для розробки заходів, щодо розвитку і функціонування української мови у 2023-2024 н.р. в складі: Лисенко М.М., заступник директора з НВР, Шевцова Н.О. – викладач української мови, Децюра О.І. – керівник гуртка «У витоків рідної мови».
  2. Всім педагогічним працівникам центру:
  • в освітньому процесі користуватись ВИКЛЮЧНО державною українською мовою;
  • під час дистанційного навчання на всіх власних освітніх ресурсах (Clasroom,

Vіber,  ZOOM, Facebook, блогах) контент виставляти виключно державною українською мовою;

-   не використовувати в освітньому процесі російські платформи.