Вплив серіалу: "Гра в Кальмара" на підлітків"

10 лист. 2021
вебінар

Гра в"Кальмара" та підлітки

9.11.2021 року в рамках співпраці НМЦПТО у Дніпропетровській області та юридичною клінікою Університету митної справи та фінансів відбувся вебінар на тему: "Вплив серіалу: "Гра в Кальмара" на підлітків".

Забороняти гру та ігнорувати не вдасться.

Правило базове – ми не можемо нічого заборонити, вилучити, не давши чогось натомість.

Якщо є реакція, то цей серіал "потрапив" у якусь важливу потребу дітей. І нам важливо цю потребу як мінімум розпізнати.

Нам важливо самим подивитися серіал, щоб розуміти, до чого залучені діти.

Можливо, якщо вони вже й так дивляться, чи говорять про те, що дивляться їхні друзі, подивитися разом із ними – щоб одразу відстежувати реакції, розмірковувати, давати пояснення та підтримку. Якщо ми довідалися, що підлітки дивляться серіал, то це привід про нього говорити.

Ну і ще одне - неочевидне: часто діти у виявленій формі відображають те, що відбувається у нас, у дорослих, у формі прихованої.

Можна запропонувати поміркувати на тему соціальних експериментів

Експерименти Аша (серія досліджень, що демонструють владу та природу конформізму у групах).Суть експерименту полягала в наступному: студентів просили, щоб вони брали участь у перевірці зору. Насправді, саме вони були основною частиною експерименту, адже всі учасники кімнаті, крім одного, були «підставними особами», а дослідження полягало в тому, щоб перевірити реакцію одного студента на поведінку більшості. https://www.youtube.com/watch?v=RNtHJxCHE3c

Експеримент Стенлі Мілгрема Стенфордський тюремний експеримент (важливо розповісти, що результати цього експерименту спростовувалися)Проведення дослідження стало результатом роздумів Мілграма, чому люди здатні діяти жорстоко щодо інших, чому можливі акти жорстокості та злочини проти людства. Він дійшов висновку, що здатність до підпорядкованості - глибоко визначальна тенденція людської поведінки, її дія може звести нанівець здатність діяти відповідно до моральних норм та знівелювати співчуття до інших людей.

У своєму експерименті Мілграм поставив за мету з'ясувати: яка міра "слухняності" властива людині, коли на неї впливають авторитетні особи і наказують діяти всупереч власним моральним принципам, скільки страждань готові завдати одні люди іншим, зовсім невинним, коли такі дії належать до їхніх обов'язків, та до якої міри підпорядкування звично схиляються люди підтиском авторитетної особи.

Спіраль мовчання (концепція, запропонована німецьким політологом Елізабет Ноель-Нойман). Словосполучення “спіраль мовчання” стосується того, як люди воліють промовчати тоді, коли відчувають, що їхні погляди в меншості, непопулярні чи це просто особлива думка

Розповісти про феномен Абілінських грабель

Можна запропонувати поміркувати про природу гри та ігрову залежність, про дофамінові пастки, пошукати в серіалі, (у рекламі, політичних роликах) ознаки маніпуляції

Чому герої залучаються до гри?Чим ми готові заплатити за перемогу? І чим платили герої серіалу? (І герої художніх творів, які діти читали). А на що я піду заради виграшу, який я в екстремальних ситуаціях? Чи є в серіалі однозначно позитивний і негативний герой?

З підлітками важливо говорити про моральні або етичні дилеми (і на цю тему можна поміркувати в контексті безпеки — якщо я розповім про те, що мій друг грає в небезпечну гру, це зрада чи турбота?). Так ми переводимо тему з емоційної площини в інтелектуальну, усвідомлювану.

2. Підліткове суспільство ієрархічне. Одна з найважливіших тем підліткового віку — боротьба за владу і визначення свого місця в ієрархії. Секрет впливу на підліткові спільноти — знайти, хто у них «Альфа», і залучити його до «позитивної» співпраці.

3. Належність. Підліткам важливо відчути себе «своїми». І одне із завдань — знайти своїх. Зібратися в групу, щоб протистояти дорослому світу, зібратися в «субкультуру». І тут питання: чи є підліткам у конкретній школі навколо чого об'єднуватися? Якщо ні — потрібно шукати.

4. У багатьох школах діти грають у цю гру — але не у всіх школах ця гра закінчується проявами жорстокості.

Нам важливо пам’ятати: якщо є емоційне залучення — у нього має бути фізичне відреаговування. Дія. Вона, в будь-якому разі буде, це програвання, питання — в якій формі. Чим вища ставка, чим більший ризик, тим, з одного боку, буде більше захоплення у переможця при виграші. І буде більше потреби в «випусканні пари». У прояві — тілесному прояві напруження, накопиченого в грі. Воно шукатиме спосіб «каналізуватися». Де є можливість проявляти активність (фізичну) підліткам, що ми можемо запропонувати? Підліткам особливо важлива можливість займатися спортом.